AKTÜEL: Yeni kimlik kartları elektronik imzaya mı yöneltiyor?

TÜRKİYE’NİN EN ESKİ HABER SİTESİ

e-kimlik ve e-imza

Yeni kimlik kartlarıyla e-imza sayısı 3 katına çıkacak Türkiye’de ilk defa kimlik doğrulama işlemi yeni kimlik kartlarıyla uzaktan yapılabilecek

Türkiye’de nüfus cüzdanları yerine geçecek yeni kimlik kartlarının dağıtımının yaygınlaşması önünde çalışmalar devam ediyor. Türkiye’nin ilk elektronik imza üreticisi E-GÜVEN yeni kimlik kartlarıyla uzaktan da kimlik doğrulaması yapan ilk kurum oldu.

E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, e-imza başvurularında önemli zaman kazanımı sağlayacak uzaktan kimlik doğrulama hizmeti sayesinde e-imza kullanımının büyük bir ivme kazanacağını ifade ederek konuyla ilgili şunları söyledi:

“Ülkemizin e-dönüşüm sürecine verdiğimiz desteğin önemli bir aşaması olarak nitelendirdiğimiz bu yeni hizmetimizle vatandaşlar Türkiye’de ilk defa kanunen fiziksel olarak kimlik ibraz edilmesi gereken e-imza başvurusunu uzaktan yeni kimlik kartları ile yapabilecekler. Yeni kimlik kartlarının sağlayacağı kolaylıklar sayesinde gelecek 2 yıl içerisinde e-imza sertifika sayısının 3 katına çıkacağını öngörüyoruz.”

Mevcut sistemde vatandaşlar e-imza başvurusu yapmak için noter ya da ESHS gibi yetkili bir kuruma giderek gerekli kimlik doğrulama işlemini yaptırdıktan sonra e-imza sahibi olabiliyor. 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda 14.01.2016 tarihinde yapılan değişiklikle ise e-imza sağlayıcısı kurumlar, kişilerin kimliğini resmi belgelerin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı vasıtasıyla uzaktan güvenilir bir biçimde tespit edebilecek. Buna yönelik kullanıma açtığımız yeni sistemde, kişi bilgisayarına bağlı kart okuyucusu vasıtasıyla E-GÜVEN’in web sitesi üzerinden kimlik kartı şifresini girerek kolayca doğrulama işlemini tamamlayabilecek.

Yakın gelecekte ise e-imza sertifikaları doğrudan kimlik kartları içerisine yüklenecek ve kimlik kartları e-imza yerine kullanabilecek. Böylece vatandaşlar dijital yollarla çok daha hızlı ve zahmetsiz e-imza sahibi olacak.

Yeni kimliklerle usulsüzlüklerin önüne geçilecek

Yeni kimlik kartlarıyla e-devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden erişilebileceğini belirten Orhun konuşmasına şöyle devam etti: “Yeni kimliklerle vatandaşlar bankacılık, noter, okul, emniyet ve tapu işlemlerinin yanı sıra sağlık ve sigorta işlemlerinde de güvenli doğrulama işlemi yapabilecek. Her yere tek kart uygulamasını getiren yeni kimlikler, kamu hizmetleri sırasında elektronik iş süreçlerindeki bürokrasiyi azaltacak. Bu hizmetlerde denetim çok daha kolay yapılacak ve usulsüzlüklerin önüne geçilecek. Mali kayıpları ve kâğıt kullanımıyla çevreye verilen zararı büyük ölçüde azaltacak.”

Türkiye’de her geçen gün artan e-imza uygulamasının artışı kamuya, özel sektöre ve vatandaşa önemli katma değerler sağlıyor. Bireyler tarafında kimlik doğrulama ve imza gerektiren süreçlerde büyük kolaylık sağlayan e-imzanın zaman, kaynak ve operasyon verimliliği ile ekonomiye de çok yönlü katkı sağlaması amaçlanıyor.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

REKLAM
SON HABERLER

REKLAMYasal Uyarı

  • Türkiye’nin en eski haber sitesidir. Gazete Beşiktaş’ın Kurumsal Haber Sitesi olup, tüm isim hakları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Yayın Müdürlükleri, İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Basın Yayın ve Valilikçe alınarak, akredite olmuş,  markalar ODTÜ, Türk Patent Enstitüsü tarafından korunmaktadır. Tüm hakları saklı olup, izinsiz kullanılamaz. (2000)
Gazete Beşiktaş hakkında 50904 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.