Belediyecilik zor zenaaat!!!

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Muzaffer Topal yazıları

Yerel yönetimleri yazıyorum… 30 senedir de belediyeleri takip ederim. Bedrettin Dalan’dan tutun da, Nuretten Sözen, ardından Ali Müfit Gürtuna dönemine kadar… Beşiktaş’ta Ayfer Atay, Yusuf Namoğlu, İsmail Ünal ve şimdi de Murat Hazinedar… Kimin ne olduğunu, ne yaptığını iyi biliriz. Tüm haberler, yorumlar ve arşivler de saklıdır hepsi. Bazılarınla aynı bazılarınla ise ayrı düşüncelere sahibizdir. Bazıları renkli, bazıları iddialı, bazıları ise silik kişiliklerdir bizim için… Ondandır ki, başkanlığı bıraktıktan sonra bile yıllardır görüştüklerimiz vardır. Telefon açarlar, gazetemize gelirler, söyleşi verirler, fotoğraf çektirirler. Bazıları ise nedendir bilinmez güvensizdir. Saman altından giderler, sözde ulaşılmaz olurlar!.. Bir dedikleri bir dediklerini tutmaz!..
***
Ne yalan söyleyeyim, Hazinedar çok hızlı çıktı!.. Yaptıkları ile yapmaması gerekenler ile… Değişik bir profil…
Şu Abbasağa ve kafe olayında tüm gazetecileri basın toplantısı için çağırdıklarında ilk kez konuştuk ve söylemlerini bire bir test etme durumu yakaladım Başkan’ın… Gazetedeki birçok arkadaşımla bile ters düştük, yorumlarda… Çözmek zor!..
***
Neyse; gelelim şu malum son konuya… Öncelikle ortaya saçılanlar ve binbir türlü iddialar ne yazık ki hoş şeyler değil. Sadece kendi değil bir de ailesi katılıyorsa bu işlerin içine iki kat daha üzücü bir durum… Ben olaylara şahsi değil, kurumsal bakarım. Gazetenin politikası da bu yöndedir. Ama böylesi durumlarda da direkt kamuoyunu ilgilendirir.
Sonuçta herkes hesabını verir. Kim doğru kim yanlış ortaya çıkacaktır. Her zaman da çıkmıştır.
***
Bundan yaklaşık 10 gün önce detaylı bir köşe yazmıştım internet sitemizde, “yazarlar” katagorisinde… Gerçi bizim gazetede yazan, bir Turgay Olcayto, bir Can Ataklı kadar okunmasam da, madem Beşiktaş Belediyesi 1 yıllık tanıtım yaptı, ben de kendimce yerel yönetimler hakkında bir iki laf edeyim istemiştim.
Yazdığım köşe yazısında; Beşiktaş ile ilgili bir genelleme yapmıştım. “Herşey bir kenara iş mal-mülk konusuna gelince bir açıklama yapmak lazım” diye de eklemiştim. Çünkü belediyelerin en büyük derdi bu tür akçeli işlerdir. Hemen müdahale edilmelidir.
***
Örneğin, Başkan iyi ama etrafı kötü derler. Etrafındaki basiretsizdir, suçu Başkan’a yüklerler. Başkan, dirayetsizse, onu yanlış yönlerdirenleri bertaraf edemez. Kurtlar vardır!.. Belediye de, başkanını da sokarlar çukura, bir daha çıkamazsın. Adeta ortak olursun!.. Belediyeyi başkan değil ben yönetiyorum derler, sözde iş bitirirler. Dünyalığı yaparlar, çoluk çocuk köşeyi dönerler, en son başkan duyar veya birlikte hareket ederler, millet öyle zanneder!…”
Belki; dedikodu dersin geçersin!.. Bunların hepsi olabilir ama akçeli iş ortalığa düştü mü dikkatli olacaksın… Yoksa itibar gider!..
***
Yazdıklarım acıtıcı gelebilir, ama gazetecilik hayatımın 30 yılı boyunca herşeyi yaşadık, herşeyi gördük. Onun için uyarmak gereği hissetmiştim. O yazım da da mal mülke yönelik iddia varsa aman hemen bir yanıt verin demiştim. İddia sahibini suçlamadan, basını yalancı ilan etmeden, her şeyi ben bilirim edasıyla değil… Samimi, doyurucu, tatmin edici… Herkes anlar merak etmeyin diye de eklemiştim.
Bekledim, ama ses gelmedi… Zaten; ne sorduysak, bugüne kadar yanıt gelmemişti… Hep kapalı kapılar ardında konuşulmuştu… Demek ki akıllı değilmişim, boşa uyarmışım!..
***
O zaman ben de yaşadıklarımdan yola çıkarak tüm yerel yönetimler/belediyeler adına bir genelleme yapayım:
“Özel sektör affetmez de… Hiç bir kamu kuruluşunda iletişim böyle olmaz. Öncelikle, halkla ve basınla ilişkiler de çok yönlü olacaksınız. Herkese eşit muamele edeceksiniz. Kamuoyunu kendinizin istediği gibi değil de doğru yönde yönlendireceksiniz. Sosyal medya da işleri saygın ve kaliteli götüreceksiniz. Algı operasyonu yapmayacaksınız, trol kullanmayacaksınız. Ve en önemlisi de herşeyi ben bilirim, ben yaparım demeyeceksiniz. Bugün küçük bir tweet, küçük bir haber işte böyle büyür!.. İçinden çıkılmaz bir hal alır. Çıkılsa bile o iz hiç silinmez!..
Ne çıraklar ne ustalar gitti böyle bir bilseniz?!..”
***
Tekrar edeyim ne benim ne de gazetemizin yayın politikası şahıslar üzerine değildir. Ama şahıslar kurumları temsil ediyorsa iş değişir!.. Artık herkesi ilgilendirir bir durum hasıl olur!..
***
Son söz:
Madem yazılarımı takip etmiyorsunuz, bu yazı da ilgilisine ücretsiz bir danışmanlık hizmeti olsun!..

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

KARTAL YUVASI

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

Gazete Beşiktaş hakkında 50360 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.