BEŞİKTAŞ: Ulus’ta arazi konusu

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Ulus'ta arazi konusu

İstanbul’un en değerli bölgesinde yeni bir konut projesini de ilgilendiren davanın hikayesi 1960’lara dayanıyor.
İşte konuyla ilgili bazı detaylar:
Dava dosyasına göre Harutyun Zinciryan, İstanbullu bir Ermeni. Beşiktaş Ulus’ta ailesinden kalma bir arazisi var. Ancak 1967 yılının Nisan ayında, İstanbul Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü, Beşiktaş Tapu Müdürlüğü’ne başvurarak, arazi sahibinin dedesi olan Aleksan’ın ‘firari eşhastan’ olduğunu iddia ederek, taşınmazın Hazine adına tescillenmesini istiyor. Müdürlük de işlemi gerçekleştirmek için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yazı yazıyor. Yazıdan iki ay sonra yeniden tapu müdürlüğüne yazı yazılarak ‘acilen’ devir işleminin yapılması ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden yazı beklenmesine gerek olmadığı belirtiliyor. Tapu Müdürlüğü tescil işlemini gerçekleştiriyor. Olaydan dört yıl sonra Zinciryan, iptal davası istiyor ancak mahkeme davayı reddediyor.
Ancak süreç Beşiktaş Tapu Müdürlüğünde müdür değişince hızlandı. Yapılan incelemede mahkeme kararı olmadan bir tescil işlemi gerçekleştirdiği fark edildi ve inceleme yapılması istendi. Başbakanlık Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede Beşiktaş Tapu Müdürlüğü’nün hatalı işlem yaptığı ve tapunun eski haline getirilmesi gerektiğine dair rapor hazırlandı. Beşiktaş Tapu Müdürlüğü, raporun ardından mahkemeye başvurdu. Mahkeme, Tapu Müdürlüğü’nün dava açamayacağına karar vererek davayı bir kez daha reddetti.

Dava gündeme alındı

Davanın reddinin ardından, Hazine araziyi Beşiktaş Belediyesi’ne devretti. Beşiktaş Belediyesi ise söz konusu araziyi 21 Milyon TL’ye Ulus Vadi İnşaat’a sattı. Arazinin üzerinde şu anda Ulus Vadi Konutları bulunuyor.

Ancak Zinciryan’ın varisleri, İstanbul 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak, ellerinden hiç bir mahkeme kararı olmadan ve usülsüz bir şekilde ellerinden alınan araziyle ilgili tazminatlarının ödenmesini talep etti.

Mahkeme davayı kabul etti. Şimdi hem Milli Emlak Genel Müdürlüğü hem de aile, mahkemenin vereceği kararı bekliyor.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETE BEŞİKTAŞ OKU

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

Gazete Beşiktaş hakkında 50827 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.