TÜRKİYE: Davutoğlu açıkladı

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Başbakan Ahmet Davutoğlu

Başbakan Davutoğlu bugün toplamda 425 eylemi barındıran 7 programı tanıttı. Tam olarak detayları belli olmasa da bu programda vatandaşları çok yakından ilgilendiren maddeler var. Davutoğlu’nun açıkladığı programdan öne çıkan maddeler şunlar:

Bireysel emeklilikte kesinti oranları değişiyor. Ekonomide dönüşüm programının ikincisini açıklayan Davutoğlu, “Bireysel emeklilik sisteminde kesinti oranlarını uluslararası düzeylere yaklaştıracağız” dedi. Bu çerçevede bireysel emeklilikte kesintiler azaltılacak. Böylece sistemin teşvik edilmesi sağlanacak ve vatandaşın tasarruf miktarının artmasının önü açılacak. Ayrıca bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım sağlanacak.

Örneğin, evlenene, evini ilk kez alana ve eğitim için para biriktirene devlet teşviği gelecek.

Tasarrufun artırılması tedbirleri kapsamında bankadan krediyle alınan ikinci konuta KKDF(Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ve Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) eklenecek. Kredi maliyeti yüzde 20 artacak.

Sermaye piyasası araçlarını 2 yıl ve üzerinde tutana vergi indirimi gelecek.

Halka arzları artırmak amacıyla halka yüzde 25 açık şirketlerin kurumlar vergisi indirilecek. Şirket yatırımlarında kredi maliyetleri düşürülecek.

Tasarrufu teşvik kampanyaları kapsamında 2015 yılı boyunca tüketicilere toplamda 1 milyon bilinçlendirme amaçlı SMS atılacak.

Yine kampanya kapsamında televizyon programlarında ve özellikle dizilerde tasarrufla ilgili senaryolar eklenecek. 12 yaş altı çocuklar ticari reklamlarda oynayamayacak.

Ayrıca, Başbakan Ahmet Davutoğlu, hayat sigortalarının ve 1 yılı aşan özel sağlık sigortalarının geliştirilmesi için politika seçeneklerini değerlendirdiklerini de söyledi.

Taşınmaz alımlarda vergi istisnaları gözden geçirilecek. Konut alımında ve emlak vergisinde düzenleme yapılacak.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan haksız kazançların engellenmesi ve adil bir şekilde vergilenmesini amaçladıklarını söyledi. Taşınmaz yatırımlarındaki artışın kontrol edilebilmesi amacıyla gayrimenkul kredilerine yönelik mevcut vergi avantajları, konut sahipliği sayısı ve kredi miktarı gibi kriterlere göre gözden geçirilecek. Maliye Bakanlığı’nca gelecek yıl gayrimenkullerin elden çıkarılmasıyla oluşan değer artış kazançlarının vergilendirilmesinde, gayrimenkullerin elde tutulma süresini gözeten, daha etkin bir vergilendirme mekanizması oluşturulacak.

Başbakan Davutoğlu “Sanayilere destek verirken dışarıdan gelecek lüks mallar için caydırıcı vergiler yapacağız” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci paketteki bu maddeye açıklık getirirken içerideki sanayiyi haksız rekabetle zarar veren ithalat ürünlerine destekleri engelleyici çalışma yapıldığını belirtti. Anti-damping vergileriyle gümrük vergisi olarak yansıyor. Önümüzdeki dönemde gerek elektrik-elektronik ürünlerinde gerek diğer alanda bu çalışmalar devam edecek.

Davutoğlu altın bankacılığının geliştireceğini söyledi. Bu da yastık altında altın biriktirmeye karşı bir önlem olarak düşünülüyor. Altın ve diğer kıymetli maden fonlarına yönelik vergi farklılıkları ortadan kaldırılacak. Bankalarca toplanan altının belli bir oranının Türkiye’de saklanması için sistem geliştirilecek. POS’la altın yatırmanın önü açılacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün açıkladığı Öncelikli Dönüşüm Programı Eylem Planı’nda tasarruf tedbirleri için kamunun hediye olarak artık plaket vermeyeceğini açıkladı. Kamuda tasarruf promosyonlara da yansıyacak Uzmanlar bu hamlenin promosyon sektörüne 20-30 milyon TL’lik bir kayıp ve yüzlerce istihdam kaybına daha neden olabileceğini belirtiyor.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50794 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.