KENT: Ya deprem olursa?!

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Beşiktaş'ta deprem riski nedir?

Türkiye Deprem Vakfı, deprem konusunda toplumsal farkındalık yaratmak için düzenlediği Deprem Zirvesi’nin 3’üncüsünü bu yıl “Her şey bir anda olur” sloganıyla Beşiktaş’ta Fulya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Zirvede Beşiktaş’ın deprem tehtidi altında olduğu özellikle sahil ve Ihlamur dere Caddesi örnek gösterildi. Beşiktaş Belediye Başkanı konuyla ilgili şunları söyledi:
“Birisi sahilden başlayarak Ilhamur Dere Caddesi olarak nitelendirdiğimiz aslında bir derenin üzerinde inşa edilen, maalesef üzerinde eski ve kötü yapı stokunun bulunduğu bir bölge. Ve burada fevkalade önemli bir nüfus yaşıyor. Gündüz nüfusu gece nüfusunun neredeyse 15 katı. Beşiktaş’ta yaşayan gece nüfusu sayısı 200 bin ancak Beşiktaş’a her gün dokunan insan sayısı minimum 1.5 milyon, bazen 2 milyonu bulan bir nüfusla karşı karşıyayız. Yani depremin gündüz olması halinde bile Beşiktaş’ın olağanüstü sonuçlarla karşı karşıya kalması mümkün. Bir bölge de Ortaköy Dereboyu. Ve burada da zemin kötü. Tüm bilimsel çalışmalar çok açık biçimde zeminin sorunlu olduğunu bize söylüyor. Ama üzerindeki yapı stoku daha da feci. Belediye başkanı olduktan sonra bir video izledim yıkım ruhsatı verdiğimiz bir binayla ilgili. 3.5 katlı bir bina. Ekskavatör vurduğu andan itibaren bina 3. kattan yıkılmaya başlıyor. Yani bu İstanbul’un kalbindeki bir geçek. İşte biz böylesine bir realiteyle karşı karşıyayız. Yani olası sonuçları bu bilimsel çalışmalarla tarif etmeye çok gerek yok. Açıkça büyük bir tehdit altındayız.”

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

KARTAL YUVASI

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

Gazete Beşiktaş hakkında 50525 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.