TMSF ile anlaştı mı!..

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

TMSF konusu

Beşiktaş Medya Grup’un elde ettiği bilgiye göre Mustafa Sarıgül’ün TMSF ile olan borç alacak ilişkisinde son noktaya gelindi. Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Salı günü bütün gün tmsf bu konuyla ilgili görüşme yapıldığı, kısa süre içinde imzaların atılacağı, TMSF ile sorunların çözüleceğini bildirdi. Kamuoyuna yansıyan toplam borcun doğru olmadığını belirten ismini açıklanmasını istemeyen kaynağımız borçların tamamıyla ödendiğini belirterek bu konu seçim öncesi ortaya çıkmıştır, yakın zamanda açıklama yapılacaktır, şeklinde konuştu. Basında çıkan haberler ise şöyleydi:

Altan Cankut – Zaman Gazetesi
18/01/2014

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF), Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün mal varlıklarına ve banka hesaplarına haciz koyduğu ortaya çıktı.
Haciz işleminin 16 yıl önce Bankekspres’ten 1998’de alınan kredi borcunun ödenmemesi gerekçesiyle yapıldığı ileri sürüldü. Edinilen bilgiye göre TMSF’nin geçen perşembe karara bağladığı haciz süreci şöyle gerçekleşti. Bankekspres’in sahibi Korkmaz Yiğit, Sarıgül ve 9 arkadaşının 1998’de aldığı borçlarını ödemediğine ilişkin şikayette bulundu ve buna ilişkin belgeler olduğunu bildirerek kurula iletti. Fon bu belgelerin gerçekliğini kabul ederek Sarıgül ve arkadaşlarının 3,5 milyon dolarlık borcunu tahsil amacıyla mal varlıklarına ve bankalardaki hesaplarına haciz işlemi yapıldı. Haciz işlemi ‘amme alacaklarının tahsili’ gerekçesiyle gerçekleştirilirken, borcun üzerinden 16 yıl geçmesi sebebiyle faiziyle birlikte 8 milyon doların, yaklaşık 16 milyon lirayı bulduğu öğrenildi. Haciz kararı 16 Ocak Perşembe günü alındı.

‘TMSF İLE HERHANGİ BİR BORÇ İLİŞKİM YOKTUR’

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF), banka hesaplarına ve gayrimenkullerine haciz koyduğu Şişli Belediye Başkanı ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, TMSF ile herhangi bir borç ilişkisinin olmadığını açıkladı. Olayı provokasyon olarak değerlendiren Sarıgül, “Bu olay tamamen devletin kurumlarının panik içerisinde siyasete alet edilmesinden ibarettir.” dedi. TMSF’nin, kredi borçları sebebiyle banka hesapları ve mal varlıklarına el koyduğu Mustafa Sarıgül, yaptığı yazılı açıklamada, olayı provokasyon olarak değerlendirdi. Devlet kurumlarının panik içerisinde siyasete alet edildiğini öne süren Sarıgül, TMSF’den borçlu olduğuna ilişkin istediği belgenin avukatına verilmediğini öne sürdü. Sarıgül’ün yazılı açıklaması şöyle: “Bugün TMSF tarafından banka hesaplarıma ve mal varlığıma haciz ve tedbir konulmuştur. Bu tamamen haksız ve siyasi bir saldırıdır. Benim TMSF ile herhangi bir borç ilişkim kesinlikle yoktur. Bu olay, öğrendiğim kadarı ile 1998 yılına ait ve benim dışımdaki kişilerin kredi borcu ile ilişkilendirilerek yapılmak istenen bir provokasyondur. Ben TMSF’den geçen 16 yıl içerisinde bir mektup dahi almış değilim.”

**

RAHİM AK / HT GAZETE

Yiğit’in ihbarı Sarıgül’e haciz getirdi
Mal varlığına el konuldu
17 Ocak 2014 Cuma, 19:12:45 Güncelleme: 18 Ocak 2014 Cumartesi, 15:50:45

El konulan Bank Ekspres’in eski sahibi Yiğit TMSF’ye giderek “Sarıgül ve 9 arkadaşının bana 3.5 milyon dolar borcu var’ dedi. TMSF bankadan alacağı için Sarıgül’ün mal varlığına ihtiyati haciz uyguladı. Borç, faiziyle 8 milyon dolar .
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül’ün bankalardaki tüm hesapları ile 35 gayrimenkulüne ihtiyati haciz uyguladı. Sarıgül’ün mal varlığının haczedilmesine batık Bank Ekspres’in sahibi Korkmaz Yiğit’in neden olduğu belirtildi.
Yiğit’in önceki gün TMSF’ye giderek ‘Bana Mustafa Sarıgül ve 9 arkadaşının 3.5 milyon dolar borcu var’ dediği öğrenildi. TMSF avukatlarının da bu nedenle harekete geçip Sarıgül ve arkadaşlarının malvarlıklarına ihtiyati haciz koydurdu.

KILIÇDAROĞLU’NDAN İLK AÇIKLAMA
Yiğit’in, Sarıgül ve 9 arkadaşının 1998’de sahibi olduğu ve TMSF bünyesinden batık bankalardan biri olan Bank Ekspres’ten 3.5 milyon dolar kredi çektiğini söylediği ifade ediliyor. Kredinin geri ödenmemiş olması nedeniyle faizleri ile beraber 8 milyon dolara (16 milyon TL) çıktığı kaydediliyor.

YARGITAY HACZEDEMEZSİN DİYOR
Hukukçulara göre; 2013’te Yargıtay 23. Daire’nin 6868 Yiğit ve 6830 sayılı kararlarıyla hâkim ortaklar dışındaki hiç kimseye 6183 sayılı yasaya dayanarak haciz getirilemeyeceği belirtilmişti.
‘Bu haksız ve siyasi saldırıdır’ Sarıgül, mal varlığına ihtiyati haciz kararı alınmasının ardından açıklama yaparak, bunun haksız ve siyasi bir saldırı olduğunu savundu. Sarıgül “Benim TMSF ile herhangi bir borç ilişkim kesinlikle yoktur. Bu olay, öğrendiğim kadarı ile 1998 yılına ait ve benim dışımdaki kişilerin kredi borcu ile ilişkilendirilerek yapılmak istenen bir provakosyondur. Ben TMSF’den geçen 16 yıl içerisinde bir mektup dahi almış değilim. Bugün TMSF’ye başvurup borçlu olduğumu gösteren bir belge varsa örneğini istedim. Ancak belge verilemedi. Çünkü böyle bir husus kesinlikle söz konusu değildir” dedi.

SARIGÜL’DEN AÇIKLAMA
Şişli Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül yaptığı açıklamada, “Bugün TMSF tarafından banka hesaplarıma ve mal varlığıma haciz ve tedbir konulmuştur. Bu tamamen haksız ve siyasi bir saldırıdır. Benim TMSF ile herhangi bir borç ilişkim kesinlikle yoktur. Bu olay, öğrendiğim kadarı ile 1998 yılına ait ve benim dışımdaki kişilerin kredi borcu ile ilişkilendirilerek yapılmak istenen bir provokasyondur. Ben TMSF’den geçen 16 yıl içerisinde bir mektup dahi almış değilim” dedi.
TMSF’ye başvurarak borçlu olduğuna dair belge talep ettiğine dikkat çeken Sarıgül, “Bugün avukatım vasıtası ile resmen TMSF’ye başvuru yaparak, benim borçlu olduğumu gösteren bir belge varsa örneğinin tarafıma verilmesini istedim. Ancak böyle bir belge verilemedi, çünkü böyle bir husus kesinlikle söz konusu değildir” dedi.
Sarıgül, “Bu olay tamamen, devletin kurumlarının panik içerisinde siyasete alet edilmesinden ibarettir. Halkın güvenini kaybederek şahsıma yönelik bu siyasi saldırıyı yapanlar, bunun cevabını 30 Mart akşamı sandıkta mutlaka alacaktır” dedi.

**

Mustafa Sarıgül’ün mal varlıklarına haciz
Aysel ALP 17 Ocak 2014

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Mustafa Sarıgül’ün banka hesaplarına ve gayrimenkullerine haciz koydu.
Şişli Belediye Başkanı ve CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül’e TMSF şoku. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, (TMSF), Sarıgül’ün banka hesaplarına ve gayrımenkullerine, 1998’de Bank Ekspress’ten aldığı kredi nedeniyle haciz koydu. Sarıgül’ün, kayıp olduğu bildirilen kredi borcu belgelerini TMSF’ye, Bank Ekspres’in eski sahibi işadamı Korkmaz Yiğit’in kısa bir süre önce teslim ettiği öğrenildi. TMSF’nin, Yiğit tarafından teslim edilen belgeleri inceledikten sonra, haciz kararını dün itibarıyla verdiği ve Sarıgül’ün malvarlığına haciz koyduğu belirtildi.

SARIGÜL’DEN İLK TEPKİ MANİDAR

3.5 MİLYON DOLAR ÇEKTİ, 8 MİLYON DOLAR ÖDEYECEK

Edinilen bilgiye göre, Mustafa Sarıgül ve 9 arkadaşı 1998 yılında Bank ekspres’ten 3.5 milyon dolarlık kredi çekti.
Bank Ekspres’e TMSF ise, borcun verilmesinden kısa bir süre sonra, Korkmaz Yiğit’in bankası Bank Ekspres’e el koydu.
TMSF, el koyduktan sonra bankanın kayıtlarını incelediğinde, Sarıgül ve arkadaşlarının aldığı krediye ilişkin herhangi bir belge ya da borç bilgisi bulamadığı için, kredi konusunda herhangi bir işlem de bugüne kadar yapılmadı. Kısa bir süre önce ise işadamı Korkmaz Yiğit ,TMSF’ye bizzat giderek, Sarıgül ve arkadaşlarının aldığı kredi borcuna ilişkin belgeleri verdi. TMSF, belgelerin doğruluğunu inceledikten sonra, borcun alındığı ve ödenmediği gerekçesiyle gerekli işlemleri başlattı. Yapılan hesaplama sonucunda, 3.5 milyon dolar olarak alınan borcun, bugün itibarıyla, faiziyle birlikte 8 milyon dolara (yaklaşık 16 milyon TL) ulaştığı belirlendi. TMSF de, yapılan hesaplamaların sonucunda, ilgili borç için dün itibarıyla Sarıgül’ün mevcut banka hesaplarına haciz koydu.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

KARTAL YUVASI

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

Gazete Beşiktaş hakkında 50432 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.