Parmak Çocuk müzikali

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Çocuk tiyatroları Akatlar’da sahnelenmeye devam ediyor. Tiyatro Mie’nin “Parmak Çocuk” adlı müzikalı minik tiyatroseverleri bekliyor. Yeni ayda çocuk tiyatroseverlerin yüzü gülüyor. Parmak Çocuk akatlar’da konuklarını ağırlayacak. Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde Tiyatro Mie tarafından gerçekleşecek olan oyun Parmak Çocuk masalına dayanıyor. Miniklerin bildiği masal, günümüze uyarlanıyor. Parmak çocuğun kardeşlerini kurtarma hikayesi, orman serüveninde 2 yaş ve üstü çocuklar için uygun hale getirilerek aktarılıyor. Parmak Çocuk Masalı ile ilgili en bilinen anlatımda şu detaylar bulunuyor:
“Vaktiyle yoksul bir oduncu varmış. Karısı ve yedi çocuğuyla bir kulübede otururmuş. Çocukların en sonuncusu minicikmiş. Ona ‘Parmak Çocuk’ adını takmışlar. Günün birinde parasızlıktan yiyeceksiz kalmışlar. Ne yapacağını şaşıran anne ile baba çocukları ormana bırakmaya karar vermişler belki zengin bir avcı onları alır götürür diye… Parmak Çocuk onların konuşmalarını duyup ceplerini beyaz çakıl taşlarıyla doldurmuş. Onları birer birer yere atmış. Bu taşları izleyen çocuklar evlerine dönebilmişler. Anne ile baba çocukları yine ormana götürüp bırakmışlar. Ama Parmak Çocuk bu kez yola ekmek kırıntısı atmış. Ne yazık! Kuşlar kırıntıları yemiş. Çocuklar korkudan ağlamaya başlamışlar. Parmak Çocuk ağaca tırmanmış. Uzaktan ışığı yanan bir ev görmüş. Gidip kapıyı çalmışlar. Kapıyı açan kadın ‘Burası devin evidir. O çocuk yer’ demiş. Sonra çocukları yatağın altına saklamış. Dev eve gelince çocukları bulmuş. ‘Şimdi karnım tok. Yarın hepinizi yerim’ demiş. Dev ile karısının yedi tane kızları varmış. Başlarında altın taçları, geniş bir yatakta uyuyorlarmış… Parmak Çocuk kardeşlerinin takkelerini almış, küçük dev kızların taçlarıyla değiştirmiş.
Sabah olunca dev, takkeli çocukların boyunlarını kesmiş. Anne kendi kızlarının boyunlarını kesik görünce bayılmış. Dev ise öyle öfkelenmiş ki hırsından uçurumdan yuvarlanıp ölmüş.
Parmak Çocuk ile kardeşleri de kurtulmuşlar.”

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

KARTAL YUVASI

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

Gazete Beşiktaş hakkında 50432 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.