EKSTRA: İntihar rakamları artıyor

Bİ TIKLA DÜNYANIN HER YERİNDE!..

Dün 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü’ydü. “Ülkemizde 2.5 saatte 1 kişi intihar sonucu hayatını kaybediyor” diyen Türkiye Psikiyatri Derneği İntiharı Önleme Çalışma Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Tarık Yılmaz, toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Türkiye Psikiyatri Derneği Krize Müdahale ve İntiharı Önleme Çalışma Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Tarık Yılmaz, Türkiye’de intihar edenlerin sayısının geçtiğimiz yıl 3 bin 225 ile en yüksek rakama ulaştığını açıkladı. Türkiye’de son 20 yılda 40 bin kişinin hayatını sonlandırdığını belirten Yılmaz, 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü nedeniyle şu uyarılarda bulundu:

YÜZDE 72’Sİ ERKEK

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre en üretken yaş aralığı kabul edilen 15-44 arası yaş grubunda intihar, ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada. Türkiye’de de 2012 yılında intihar sonucu hayatını kaybeden 3 bin 225 kişinin yaklaşık yüzde 60’ı bu yaş grubunda yer alıyor. G Ülkemizde günde 9 kişi ve yaklaşık her 2.5 saatte 1 kişi intihar sonucu hayatını kaybediyor. G İntihar edenlerin yüzde 72’si erkek, yüzde 28’i kadın. G Kadınlarda en yüksek intihar oranı 15-19 yaş grubundaki genç kızlarda görülüyor. Bunun nedeni genç kızlar üzerinde ailevi ve sosyal baskının yüksek olması. Psikiyatrik tedavi olanaklarından yararlanamıyor olmaları da en önemli etkenlerden biri. Genç kızlarımızın yaşamlarını tehdit eden bu baskıyı önlemeye yönelik bilinçlendirilmeleri gerekiyor.

YAŞLILAR İNTİHAR ETTİ

Erkeklerde intihar oranı yaşla beraber artıyor. Çalışma çağında olan erkeklerin iş ve aile hayatında yaşadıkları zorlanmalar ruh sağlıklarının bozulmasında ve dolayısıyla intihar oranlarında etkili oluyor. Bu nedenle iş hayatında ruh sağlığını koruyucu çalışmaların önemi bir kez daha ortaya çakıyor. G 2012’de erkeklerde intihar oranının en yüksek olduğu grup 75 yaş ve üzeri. Bu oran artan fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalan yaşlı nüfusa sağladığımız sağlık ve bakım olanaklarının ivedilikle iyileştirilmesi gerekliliğine işaret ediyor. G İntihar eğilimi olanlar etiketlenme veya damgalanma endişesi yüzünden gizleniyor ve tedavi başvuruları sınırlı kalıyor. Toplumun konuya duyarlılığı artırılmalı.

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

GAZETECİ İSMAİL BAŞTUĞ YAZILARI

ismail baştuğ

İsmail Baştuğ kimdir? En çok okunanlarda

Güç birliğine var mısınız?.. Haber ve tanıtımlarınızı yayınlıyoruz

Gazete Beşiktaş oku-E gazete

www.besiktas.com.tr

TUMEVA BİLİŞİM-HABER YAZILIMI

TURİZM MUHABİRİ-HABER SİTESİ- TURİZMİN YENİ SOLUĞU!..

BEŞİKTAŞ MİNİ ÇOCUK ANAOKULU

ADNAN EZEN OPTİK VE LENS MERKEZİ – BEŞİKTAŞ

TÜRKİYE TURİZM HABER SİTESİ

LÖSEV

İŞTE FIRSAT1.. TÜM YAYINLARIMIZDAN YARARLANABİLİRSİNİZ!..

BİNLERCE VİDEO!.. TIKLA CANLI İZLE…

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI YÜZBİNLER TAKİP EDİYOR!..

Gazete Beşiktaş hakkında 50791 makale
Yazılı Basın Gazete Beşiktaş'ın Kurumsal Haber Sitesidir. Sarı Basın Kartı Sahibi TGC, TSYD, AIPS, EGD Üyesi Gazetecilerce Yayınlanmaktadır.