Minibüs terörü zam yapılırsa çözülürmüş

Minibüs terörü zam yapılırsa çözülürmüş

Dikkatsiz ve kural tanımaz minibüs şoförleri, İstanbul trafiğinde adeta terör estiriyor. Minibüsçüler Odası Başkanı’na göre çözüm zamda… İstanbul’un kent içi ulaşımında minibüslerin önemli bir yeri var. Kentteki 6 bin 700 minibüs her gün 2 milyonu aşkın yolcu taşıyor ancak minibüs şoförlerinden hem yolcular hem de trafikteki diğer sürücüler şikayetçi. 

Minibüsçülerin birbirleriye yarış hali, can güvenliği, öğrencilerin alınmaması, bebek arabası yasağ, araçların tıka basa dolu olması, yasak olan yerlede yolcu bırakma, direksiyon başında sigara içme, sinyalsiz araç kullanma gibi sorunlara dikkat çekilirken, İstanbul Minibüsçüler Odası Başkanı Kazım Bilge’nin görüşlerine de yer verildi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin minibüs ücretlerine zam yapmamasının önemi rol oynadığını belirten Bilge şunları söyledi: “Araçlarda öğrencinin kimlik ibraz etmesi için uyarı var. Öğrenci ücreti 1.25 TL. Ama çocuğunun kartıyla araçlarımızı kullanıyorlar. Minibüsçü esnafı ekonomik anlamda zor dönemden geçiyor. Kazandığı para mazotunu bile kurtarmıyor. Belediye zam yapmayarak şoför ile yolcuyu birbirine düşürüyor. 1.25 TL’ye yolcu taşınmaz. Sarıyer’den Beşiktaş’a geliyorlar. Bu arabanın yakıtı zaten 50 TL. 20 yolcu alsa 23 TL kazanacak. Biz ücretler zam yapılmasını istiyoruz. Bu konuda esnaf ile yolcu birbirine öcü gibi bakıyor. Biz şoförlerimizi denetliyoruz. Ama şu an esnafın üzerine gidemiyorsun. İnsanlar barut fıçısına dönmüş. Zam yapılırsa daha disiplinli olunur, daha caydırıcı zezalar kesilebilir. Araçlarda büyükşehir belediyesi tarafından izlenen kameralar var. İstanbul genelinde 6 bin 700 minibüs var, hepsi izleniyor. Esnaf ile vatandaşın daha iyi geçinmesi için zam yapılmalı. Büyükşehire zam talebimizi ilettiğimizde, seçim bitmeden herhangi bir zammın yapılmasının mümkün olmadığı söyledi.”

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Email this to someone
email
Print this page
Print

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*