2019 sıcak olacak!..

2019 sıcak olacak!..

Yeni bir yıl daha. Öncelikle herkesin sağlıklı ve başarı dolu bir yıl geçirmesini dilerim. Herkes yaş aldı. Sadece insanlar değil, kurumlarda…

Örneğin Gazete Beşiktaş bir yılı daha devirdi. Dile kolay… Gazete Beşiktaş’ın ilk yayınlandığı zaman doğan bir bebek bugün 19 yaşında…

Gazete Beşiktaş’ ta bizim bebeğimiz… Beşiktaşlıların ise göz bebeği… Bu zaman zarfında Gazete Beşiktaş’ta onlarca genç staj yaptı, halen de yapıyor. Bir o kadar gazeteci yetişti, bir çoğu bugün ulusal gazetelerde görevli…

Kar yağmur çamur demeden 7/24 haber peşinde birçok genç insan emekleri ile Gazete Beşiktaş’ı bugünlere getirdi. İyi kötü neler yaşadık, ancak yaşayanlar bilir.

Gazetecilik zor, gazete yönetmek daha zor… Anlatsan da anlamaz çoğu insan. Bazen iyi insan olursun bazen kötü… Orta yolu bulmak, samimiyetle laubaliliği ayırt etmek, taviz vermemek, eşit davranmak gerekir her zaman. Emek yoğun bir iş bizimkisi…

Sonuçta, bu bir değer… Yaşamak ve yaşatmak herkesin görevi…

Yıl 1982… Bu mesleğe Hürriyet Gazetesi’nde başladım. Defalarca vurguladım. O zamandan bu yana basın yayın dışında hiç bir iş yapmadım. Birçok fırsat ve imkan içinde olduğum halde öyle bir niyetim ve gayretim de olmadı.

Yıl 2000… Gazete Beşiktaş’ın ilk sayısını çıkardık. O zamandan bu yana da tüm işlerimizde saydam ve şeffaf hareket ettik. Sosyal medya hesaplarımızda, haber sitelerimizde, künyemizde ve tüm yazılarımızda referanslarımızı, çalıştığımız kurumları açık açık yazdık, yazıyoruz.

Neden?

Çünkü, defalarca açıkladığımız gibi tüm çalışmalarımız hiç bir dönem kişisel olmamıştır, hepsi kurumsaldır. Hiçbir şeyimiz gizli saklı değil, bir çok kurumda göremeyeceğiniz kadar tamamen saydam ve şeffatır. Bu nedenle uzun yıllardır yayın hayatımızı sürdürebilmekteyiz.

Bir gazeteyi bu kadar yıl yaşatmak, bunca yıl milyonlarca tiraja ulaşmak, maçlar dahil semttin kültür merkezlerinden tutunda mahalle bazında, esnaf ve her eve girmek hayal ötesidir. Bunca yıldır her şartta 350’yi aşkın sayıyı bir period bile atlamadan her şartta hazırlamak, basmak, yayınlamak ve dağıtmak kolay iş değildir.

Yıl 2019… Bakıyorum da, sadece sosyal medyada 250.000 kişi ve kuruma erişir olmuşuz. Aldığımız geri dönüşlerin haddi hesabı yok… Gazete, radyo, web tv, haber sitelerimizde gece gündüz emek veriyor arkadaşlarımız.

Sonuç olarak; biz Beşiktaş’ı seviyoruz. Beşiktaş’ta bizi…

Yeni yıl vesilesi ile, önce çalışma arkadaşlarımıza ve dostlarımıza teşekkür ediyorum. Sonra, bize güvenen ve destek veren tüm Beşiktaşlılara… Bu iyi dileklerle; 2019 yılının birlik ve beraberlik yılı olmasını diliyorum.

YEREL SEÇİMLER VE TÜRKİYE SİYASETİ

Yerel seçimlere az bir zaman kaldı. Mart ayının sonunda ak koyun kara koyun belli olacak.

Siyasi partilerin liderlerini dinliyorum. Anladığım kadarıyla yerel seçimler bir genel seçim havasında geçecek yine… Kültürümüz böyle çünkü… Kimin sesi ne kadar çok çıkarsa o haklı sanılıyor. Ne projeden bahseden var, ne de hedeflerden. Varsa yoksa sen kötüsün, ben iyiyim. Vatandaş biliyor halbuki neyin iyi neyin kötü olduğunu. Bu kaotik ortamdan kurtulamadık gitti…

Yeni yılın ilk ayında tüm adaylar netleşir. Önümüzdeki günlerde adaylar çalışmalara hız verecektir.

Hele seçim sonrası neler olacak neler?.. İttifaklar işe yaradı mı? Büyük illerde ve ilçelerde tablo ne anlatıyor?.. Aday seçimlerinde kim doğru yaptı kim yanlış?.. Ortaya çıkacak olan yeni duruma göre siyaset yeniden şekillenebilir mi? Seçimin analizi, partilerin analizi, hatta liderlerin analizi ve performansları masaya yatırılacaktır. Karşılaştırmalar yapılacak, genel seçim ve yerel seçim sonuçları birbirleriyle kıyaslanacaktır. Haliyle tartışmalar da başlayacaktır.

Ama vatandaş olaya böyle bakmıyor. Sonuçta bu yerel seçim… İnsanlar, yaşadığı ilin, ilçenin hatta beldenin durumuyla ilgileniyor. Ne hizmet gelecek, benim belediye başkanım bana yakın biri mi olacak, herkesi kucaklayacak bir aday mı, yoksa tepeden inme bir kişi mi beni ve şehri mi yönetecek? Onu tartışıyor. Ne gibi hizmetler yapacak, projeleri nedir? bunları duymak, öğrenmek istiyor.

Yerel yönetimler demokrasinin temel taşı…Yerel yönetici seçmenin en yakını, komşusu, ahbabı, akrabası, kardeşi… O kadar yakın olmalı… Duyarlı olmalı…

Peki öyle mi?..

1984-85 yıllarında merkezi yönetimden metropolitan sisteme geçişte herşey iyi olacak denmişti ama olmadı. Örneğin, bazı kanunlar var ki, 1930’lardan kalmadır. Hiç bunlar tartışılmaz aynen devam eder. Parti önemli diyen vardır, aday önemli diyen de… Halen bir orta yol bulunamamıştır. Bu yapı ve anlayış ile hizmet üretilemez. Bir kısır döngü içinde görev yapılır o kadar… Hiç bir dönemde bu çarpık sistem ve zihniyet revize edilmemiştir.

Uzatmayayım, bakın şehirlerin durumlarına ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Ama siyaset ne yazık ki bu işte…

Herşey gibi sonuç odaklı…

BEŞİKTAŞ’TA BELEDİYEYE ADAY KİM?..

Bizim gazetenin merkezi Beşiktaş Köyiçinde… Çarşı’ya çıkıyorum, yemek yiyip döneceğim.

Yolda çeviriyorlar… Soruyorlar da soruyorlar… “Aday kim, seçimler nasıl geçecek?” diye…

Halbuki aylar öncesinden bir çok yazı yazdık. Beşiktaş’ı nasıl bir belediye başkanı ve ekibi yönetmesi lazım paylaştık. Dahası ortaya bir manifesto koyduk, herşeyi detayları ile açıkladık. Daha ne yapalım?..

Ancak, kaçmak ne mümkün…

Çay-kahve içmek için tutuyorlar. Oturup konuşuyoruz mecburen… Daha çok dinliyorum.

Neler neler anlatılıyor.

Gazeteye gelmem saatleri alıyor.

Bakıyorum da, herkes herşeyin farkında…

Güzel şey iletişim!..

Bir adayı taban destekliyormuş, biri ilden çıkmıyormuş… Diğerini genel merkez… Arada milletvekilleri varmış… İsimler genel başkanın iki dudağının arasındaymış. Bu sefer kadın aday olacakmış!.. Öyle şey olmazmış!.. Adayların bir çırpıda seçeresi dökülüyor vallahi!..
Herşey bir yana; ana fikir Başkan Beşiktaşlı olsun, Beşiktaş’ı sevsin, kucaklasın!..

Bunu yazın diyorlar, rica ediyorlar.

Herkes ağzımın içine bakıyor, gazeteciyiz ya herşeyden, herkesten önce bizim haberimiz olacak.

Doğru da…

Ne diyeyim ben şimdi?..

Biliyorum, isim şudur mu diyeyim!.. En iyisi az bekleyin, bu ay dananın kuyruğu kopacak!..

SPORTİF ANLAMDA ZOR DÖNEMEÇ

Beşiktaş üst üste şampiyonluk yaşarken konuşulmayan bir çok şey geçen yıl ve bu yıl takım biraz tökezleyince ortalığa döküldü. Meğer ne çok şey içimizde biriktirmişiz.

İnsanlar artık bağıra bağıra söylüyor, sosyal medyada yazıyor. Beşiktaş tarihinde hiç bir zaman bu kadar çok eleştirilmemişti. Halbuki stad yapılırken de, transferyapılırken de bu sorunlar vardı, yönetimlerden bile ayrılanlar oldu. Ama şampiyonluklar herşeyin üzerini örttü ne yazık ki… Hızlı borç artışı hiç gündeme gelmedi. Borç demişken, bu borç olayı tüm takımlar için başa bela, ama en çokta Beşiktaş’ın canını yakacak…

Her işi yönetmek zordur. Hele Beşiktaş gibi milyonlarca taraftarı olan Beşiktaş’ı yönetmek 10 kat daha zordur. Beşiktaş gerek kulüp gerekse ilçe olarak her zaman ön planda olup burada işler her zaman yoğundur… Bu yıl da Mart’ta yerel seçim, Mayıs’ta ise kulüpte seçim var.

Anlayacağınız 2019, nereden bakarsan bak, sıcak olacak!..

Herkese kolaylıklar dilerim.

İyi olan kazansın!..

Sadece paylaşmak için...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Email this to someone
email
Print this page
Print

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*